در نگارش های گذشته سیستم عامل ویندوز ، در بخش تعریف صفحه کلید بر اساس ملیت ، زبان فارسی به عنوان یک زیر مجموعه از زبان عربی تعریف شده است و چینش حروف صفحه کلید ارائه شده برای زبان فارسی ، همانند چینش حروف صفحه کلید عربی می باشد. این در حالی است که زبان فارسی در تعداد حروف و حتی در شکل حروف دارای تفاوت های آشکاری با زبان عربی می باشد. بعنوان مثال ، عدم وجود حروف ( گ ، چ ، پ ، ژ ) در حروف عربی و یا قراردادن نقطه در حروف ( ة و ي ). این امر موجب شد تا کاربران فارسی زبان حتی در نام گذاری فایل ها و پوشه های خود نتوانند از حروف ذکر شده استفاده نمایند و یا از امکاناتی چون ترتیب صحیح حروف فارسی ( Sort ) نیز بی بهره باشند.
در سال های گذشته ، نرم افزار های زیادی به عنوان فارسی ساز به بازار عرضه شد تا توانایی پشتیبانی ویندوز از زبان فارسی را در نسخه های مختلف ( ویندوز 95 ، 98 و میلنیوم ) ، ایجاد کنند و تنها تعدادی از این نرم افزار های فارسی ساز توانستند با موفقیت این امر را پشتیبانی و اصلاح نمایند. اساس کار این فارسی ساز ها ، ویرایش و ایجاد تغییر در فایل های اصلی و مهم سیستم عامل بود که گاه منجر به بروز مشکلات در عملکرد سیستم عامل ویندوز می شد. مجموعه ای از فایل ها مانند lama.dll ، kbda1.kbd ، cp_1256.nls و ... که در نهایت باعث می شد تا کاربران بتوانند در محیط ویندوز به راحتی از کلیه حروف فارسی جهت تایپ استفاده نمایند.
از نگارش ویندوز 2000 به بعد ، ساختار تعدادی از فایل ها تغییر نمود و تمامی حروف زبان فارسی اما با نواقصی کوچک ، به مجموعه حروف زبان های مختلف ویندوز اضافه گشت. یکی از تغییرات انجام شده ، تبدیل فایل kbda1.kbd در ویندوز های قبل از 2000 به فایل kbda1.dll در ویندوز 2000 شد و وظیفه ی آن ، چینش حروف عربی در ویندوز است. اضافه شدن فایل kbdfa.dll در این مجموعه به عنوان Keyboard Layout زبان فارسی بسیار خوشحال کننده بود و دیگر نیازی به تولید و استفاده از برنامه فارسی ساز جهت ایجاد حروف ( گ ، چ ، پ ، ژ و ...) نبود. اما به دلایلی ، ساختار همین فایل نیاز به اصلاح داشت.
اشکال موجود در این پرونده ، نحوه چینش حروف فارسی صفحه کلید ، برای استفاده در زمان تایپ بود. بعنوان مثال برای تایپ حرف ( پ ) می بایست از حرف \ ( بک اسلش ) استفاده می شد و برای تایپ حرف ( ژ ) فارسی می بایست از کلید ترکیبی Shift+c استفاده می شد که باعث ایجاد مشکل در هنگام تایپ سریع بود. این در حالی است که اکثر کاربران ایرانی عادت بر این دارند ، جهت تایپ حروف بطور مثال حرف ( ژ ) ، از کلید \ ( بک اسلش ) و برای تایپ حرف ( پ ) ، از کلید ~ استفاده کنند.
اشکال دیگر ، ایندکس حروف "ک" و "ی" فارسی می باشد. برای این حروف دو جایگاه در نظر گرفته شده است. بعنوان مثال شاید در سایت های اینترنتی و یا اسناد متنی خود دیده باشید که کلمه "ویندوز" ، به صورت "وی‌ندوز" و یا کلمه "مکمل" به صورت "مک‌مل" نمایش داده می شود. همچنین در هنگام جستجو ، کلماتی که شامل حروف ( ك ، ي ، ة و ... ) است را نمی توانید با معادل فارسی آنها ( مانند ک ، ی ، ه و ... ) بیابید! در حالی که ممکن است از نظر ظاهری ، شکل کلمه یکسان باشد. بطور مثال در اینجا کلمه ( شكل ) با حرف ( ك ) عربی و در اینجا ، کلمه ( شکل ) با حرف ( ک ) فارسی تایپ شده است.
چگونه این اشکالات را برطرف کنیم؟
در این قسمت به شما برنامه کم حجمی ارائه شده است تا با نصب آن ، صفحه کلید ویندوز نگارش های مختلف ویندوز ( XP | Vista | 7 | 8 - 8.1 | 10 ) را مطابق توضیحات فوق اصلاح نمائید. علاوه بر آن بتوانید از حروف کشیده ( مانند : فــــــــونـــت فارســــــــــی ) ، فاصله مجازی ، اعراب گذاری صحیح حروف و ... استفاده نمائید.
بعد از نصب نرم افزار فوق ، چینش حروف صفحه کلید شما مطابق شکل زیر خواهد بود.
و چنانچه کلید Shift صفحه کلید را فشرده نگاه دارید ، وضعیت تایپ حروف به شکل زیر خواهد شد
و چنانچه کلید Ctrl+Alt صفحه کلید را فشرده نگاه دارید ، وضعیت تایپ حروف به شکل زیر خواهد شد. همانطور که مشاهده می شود ، حرف " ك " و " ي " و " ة " در این وضعیت تعبیه شده است تا در صورت نیاز ، امکان تایپ آنها نیز وجود داشته باشد. تفاوت این حالت حروف با حالت پیش فرض (تصویر اول) ، تفاوت در کد و جایگاه این حروف در Unicode است.


برای دریافت برنامه اصلاح صفحه کلید بر روی لینک زیر کلیک نمائید
دانلود دفعات دانلود حجم نوع سیستم نام فایل
59876 281KB X86 XP-Vista-7-8-10_PersianKeyboard_x86.zip
47487 383KB X64 Vista-7-8-10_PersianKeyboard_x64.zip

تعداد بازدید این صفحه : 216488